"Leczenie jest przywracaniem do równowagi
zaburzonych żywiołów (…) w żywym ludzkim ciele."
– Leonardo da Vinci

Masaż limfatyczny

Masaż przeciwobrzękowy (limfatyczny)

Stosowany jest przy skłonnościach do obrzęków.
Celem masażu limfatycznego (drenażu limfatycznego) jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Terapia polega na wykonaniu manualnego drenażu przez specjalistę fizjoterapii. Podczas zabiegu manualnie udrażniane są węzły chłonne, a następnie naczynia limfatyczne poprzez zastosowanie specjalnych technik manualnych. Ruchy wykonywane są bardzo wolno, gdyż każdy ruch terapeuty ma za zadanie przepchnąć chłonkę do węzła chłonnego i dalej do większych naczyń limfatycznych. W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy m.in. poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków. 

W masażu limfatycznym, podobnie jak w masażu klasycznym stosujemy techniki głaskania, rozcierania, ugniatania.
W efekcie stosowania masażu limfatycznego likwidowane są obrzęki zastoinowe, wysięki limfatyczne, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Regularne wykonywanie drenażu odciąża węzły chłonne i naczynia limfatyczne, odblokowuje je i zmusza do pracy.
Drenaż należy wykonywać dotąd dopóki układ limfatyczny nie będzie w stanie prawidłowo samodzielnie pracować. Przewlekłe trwanie w obrzęku uruchamia błędne koło, układ limfatyczny jest coraz bardziej obciążony, naczynia ulegają poszerzeniu, co prowadzi do zmniejszania się efektywności ich pracy, nasilenia obrzęku i systematycznego zmniejszania szans na szybki powrót do zdrowia za pomocą rehabilitacji.
Oprócz wykonywania drenażu należy zastanowić się również nad bezpośrednią przyczyną obrzęku i wpłynąć na nią odpowiednimi działaniami.
Masaż stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych (po mastektomii piersi), po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.
Masaż limfatyczny nóg – czas trwania zabiegu 30 minut.
Masaż limfatyczny rąk – czas trwania zabiegu 30 minut.